Kitap okuma isteği de yemek yeme isteğine benzer. Nasıl güzel, şık bir şekilde donatılmış sofra iştahını açıyor, daha fazla yemek yemeni sağlıyorsa kitap okumak için de hemen hemen aynı durum söz konusu olabiliyor.

Zevkine ve rahatına düşkün insanlar tarafından yapılmış muhteşem kitap okuma köşeleri galerisiyle karşınızdayım. Fark ettim ki biraz önce nokta koyduğum cümlede bir madde eksik kalmış. Hemen eklemek gerekirse “bolca imkanları veya yeri uygun olan kişiler” tarafından yapılmış okuma köşeleri bunlar. ?

Benim bunlar gibi okuma köşesine sahip olmak için ne maddi imkanım var nede uyun yerim var diyorsan hiç üzülme. Sende kitabını al, sana en yakın parka git ve en güzel köşeye kon hemen. ? Bir elinde kitap diğerinde sıcak çayın… (Biraz önce çayınızı da yanınıza alın demedim ama, termos ile çayınızı da yanınızda getirirsiniz diye umuyorum.) …

…Eeeee tabii evdeki köşeyi tutmaz park. ? Bir taraftan yaprakların otların güzel kokusu, kuşların güzel sesleri varken diğer taraftan çocukların adamı deli eden gıcık bağırtıları eşlik edecek sana. Parka bir de yol yakınsa geçen arabaların gürültülerini söylemiyorum bile… Tüm bunlara rağmen kitaba birazcık dalacaksın ama merak etme kitabın en heyecanlı yerinde değilsin. Malum kitapların her an her yeri heyecanlı değil, çoğunlukla durağan devam eder ve zaman zaman tansiyon gibi belli noktalarda heyecan yaptığı olur konunun. Tam o sırada parkta oturduğun yerin yakınından bir çocuk geçecek koşarak ve onun 20-30 metre arkasından 35 li yaşlarda bir hayli kilolu annesi çocuğa yetişemiyor adımlarla yürüyecek ve  senin yanına geldiğinde tüm gücüyle çocuğunun ismimi bağırarak çağıracak… Buna rağmen kitaptan kafanı kaldırmayacaksın ama yinede gözünü kitaptan biraz yukarı kaldırarak o an boğarak öldürmek istediğin iki kişiye hafiften bakacaksın… ?

Bunun dahası da var ama hadi kendiniz yaşayın diye sonunu anlatmıyorum. ? İyisiniz iyi… ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here